ARISS i SSTV co i jak…

Witam. Chciałbym przybliżyć wszystkim o co chodzi z tymi transmisjami z pokładu międzynarodowej stacji kosmicznej (ISS), czym to dekodować i kiedy odbierać.

To zaczynając od podstaw.

Podczas akcji dyplomowych organizowanych przez organizacje ARISS (Amateur radio on international space station) w współpracy z załogą przebywającą na stacji kosmicznej przygotowują zbiór obrazków prezentujących ważne wydarzenia, osoby.

Co to za piski i terkotanie podczas przelotu?

Te piski i rytmiczne pykanie to jest transmisja SSTV którą krótkofalowcy wykorzystują do przesyłania sobie zdjęć na duże odległości.

Obrazki nadawane są emisją SSTV (Slow Scan Television) w trybie PD-120.

A na jakiej częstotliwości można to wszystko odbierać?

ISS nadaje na zarezerwowanej częstotliwości dla niego : 145.800MHz.

Dobra ale jak to teraz odebrać?

Aby odebrać tą transmisje nie trzeba drogich radiostacji wystarczy najzwyklejszy „Baofeng” z fabryczną anteną, oraz program na telefon o nawie ROBOT36, nie trzeba nawet żadnego kabla wystarczy przyłożyć mikrofon telefonu do głośnika radiotelefonu.

Oraz można robić to tak jak ja używając odbiornika SDR oraz programu SDR#, wirtualnych kabli audio.

A do dekodowania używać programu MMSSTV.

A jakiej anteny użyć?

Do odbioru ISS najlepiej użyć anteny z jak najbardziej dookólną charakterystyką aby nie było zaników sygnałów, lub można wykorzystać anteny kierunkowe ale to wymaga dodatkowo podążania tą anteną za Stacją kosmiczną. Przydać się może także wzmacniacz antenowy.

Dobrze wszystko o odbiorze już wiem, ale z kąt mam wiedzieć kiedy będzie to nadawane?

Wszystkie informacje co do transmisji nie tylko SSTV można odnaleźć w kalendarzu ARISS pod tym linkiem: www.amsat-on.be/ariss-calendar-with-scheduled-contacts-by-the-ariss-operation-team/

A co jak odebrałem te obrazki gdzie je wysłać aby uzyskać dyplom?

W pierwszej kolejności obrazy trzeba dodać do galerii ARISS: www.spaceflightsoftware.com/ARISS_SSTV/index.php

A następnie wysłać wniosek w formularzu na stronie : www.docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSfsqjedhbVkxok4zX_VLz5V7zuDIFKpo7AR8giMF2vxr1ip_g/closedform

Do uzyskania dyplomu wystarczy jeden rozpoznawalny obraz.

I oczekiwać maila z Dyplomem ?

Mam nadzieję że przybliżyłem wam odbiór SSTV w razie pytań chętnie odpowiem w każdy piątek od godziny 17:00 w naszym klubie.

Pozdrawiam Eryk SP3GTP

The Author

SP3GTP

krótkofalowiec, członek SP3PJE, czasem autor